Když Vltava zpívala  (Od Týna po Rejsíkov a Od Lipovska po Zvíkov)

Jaroslava Pixová
 

Když Vltava zpívala je název nové dvoudílné knihy autorky Jaroslavy Pixové, kde vypráví o tom, jak vypadala stará řeka před zatopením Orlickou přehradou. Vyprávění začíná právě u Týna nad Vltavou, kam vody přehrady doběhly, a končí u Zvíkova. I tak jde o dva díly s podtituly Od Týna po Rejsíkov a Od Lipovska po Zvíkov.

V těchto knihách se velmi podrobně zabývá všemi osadami, samotami, mlýny či hospůdkami, jejich obyvateli i osudy, ale také samozřejmě veškerou činností, která s vodou souvisela jako voroplavbou, přepravou soli a solnicemi, přívozy, mosty, stavbou lodí, koželužskými, soukenickými a jirchářskými řemesly. Posledně jmenované činnosti se týkaly hlavně Týna nad Vltavou, které je věnována velmi rozsáhlá kapitola. Vše je doplněno mnoha dobovými fotografiemi ze soukromých archivů nebo Státních okresních archivů v Českých Budějovicích a Písku. To jsou také zdroje, z kterých čerpala, nejen z archivních dokumentů, ale snažila se popis oživit také vyprávěním pamětníků.

Pevná vazba, křídový papír, cca 300 stran. Doporučená cena v maloobchodní síti je 379 Kč. Knihu je možné zakoupit v knihkupectvích v Písku, Strakonicích, Blatné, Českých Budějovicích (Kanzelsberger), Prachaticích, Milevsku, Netolicích a v Infocentru ve Vodňanech. Mohu ji též zaslat na dobírku  nebo při platbě předem na účet je možné poslat za nižší poštovné. Pro tyto zákazníky pak bude poskytnuta sleva - cena 300 Kč.

     

 

Ostrovec

Bohuslav Chmelík a Jaroslava Pixová

Vydalo nakladatelství Blanice 2023

Kniha vyprávějící o historii obcí Horní a Dolní Ostrovec vznikla na popud místního obecního úřadu k 700. výročí od první zmínky o obci. Zatímco Dolní Ostrovec existoval již v roce 1323, kdy máme zmínku o novém majiteli Petru z Rožmberka a obec byla součástí zvíkovského panství, Horní začal vznikat až o dvě století později. Jeho majitelem však bylo písecké panství. Tak měly obě obce, téměř do sebe srostlé, každá jiného pána. Později Dolnímu Ostrovci vládla cerhonická vrchnost. Také název obce je velmi výstižný – ostrov (staročesky ostrovec) uprostřed vyklučených lesů, kde si nově příchozí obyvatelé museli stávající lesy pracně vyklučit, pro stavbu svých chalup a také vykácet, vyčistit a zúrodnit další pozemky pro pěstování plodin.

K napsání knihy bylo použito publikace učitele Jana Tomana o Horním Ostrovci, dalším zdrojem bylo množství kronik – obecních, školních i hasičských a dále historických dokumentů, které se v obci dochovaly. Dalším velmi cenným podkladem bylo sepsané vyprávění zdejšího rodáka Františka Vaněčka narozeného v roce 1902, který vzpomínal na ostrovecké obyvatele i nejrůznější události i zvyklosti v době jeho dětství a mládí. Kniha je též doplněna historickými fotografiemi, které nám dokumentují, kolik roubených chalup či doškových střech tu bývalo ještě v 60. letech 20. století. Je zde též barevná obrazová příloha, která srovnává jednotlivé části obce dříve a dnes. Uvidíte zde i to, jak postihla obec povodeň v roce 2002.

Kniha je v pevné vazbě, na křídovém papíře ve formátu A4. Její cena je 400 Kč a je dostupná na obecním úřadu v Ostrovci.

 

Zámečky a tvrze jižních Čech 3 aneb Jak se na nich žije dnes

Jaroslava Pixová
 

Ve třetím dílu knihy Zámečky a tvrze jižních Čech aneb Jak se na nich žije dnes se autorka Jaroslava Pixová vypravila za sedmi objekty na Strakonicku, ale i Písecku, a zcela netradičně i do prostšího objektu – zemanského a později svobodnického dvorce v Rohozově na Chyšecku a jako perličku přidala i honosnou vilu nad Žďárskými Chalupami u Protivína, které místní jinak neřeknou než „zámeček“.  V této malé vesničce v kopcích, kde ještě šindelová střecha či roubená chalupa nebyly výjimkou, nejspíše trochu rozruchu způsobilo, když z malé hájovny nechal továrník Jan Preiss  ze západních Čech v roce 1933 vystavět honosnou vilu jako lovecké zázemí pro sebe a své hosty.

Mimo to se zde dočtete, jak se žilo na monumentální tvrzi v Kadově, na půvabném zámečku v Poli nebo zámku v Bratronicích, spojeného se známým cyklistou Christianem Battaglia a jeho sestrou Blankou. Neméně zajímavý bude jistě další zámek na Strakonicku – ve Štěkni. Ten totiž od 20. let 20. století obýval řád anglických panen, který si zde zřídil internátní školu pro dívky. Řádové sestry je učily cizím jazykům, hudbě, rytmice, společenskému bontonu, dějinám umění a mnoha dalším věcem. To vše nám přiblíží vzpomínky absolventek této školy. Dalším objektem je zámeček ve Štěchovicích.

Kniha je v pevné vazbě, má 296 stran, množství dobových fotografií i barevnou obrazovou přílohu. Doporučená maloobchodní cena je 319 Kč. Knihu je možné zakoupit v knihkupectvích v Písku, Strakonicích, Blatné, Českých Budějovicích (Kanzelsberger), Prachaticích, Milevsku, Netolicích a v Infocentru ve Vodňanech. Mohu ji též zaslat na dobírku  nebo při platbě předem na účet je možné poslat za nižší poštovné. Pro tyto zákazníky pak bude poskytnuta sleva - cena 280 Kč.

  

Mlýny na Závišínském potoce s jeho přítoky a v Blatné

Jaroslava Pixová
 

Chcete-li se více dozvědět o tom, jaké mlýny klapaly od Třemšína po Blatnou a projít se i zdejšími vesničkami, jistě vás zaujme nová kniha autorky Jaroslavy Pixové. Tentokrát se vydala do kraje pod Třemšínem a popisuje historii mlýnů od nejstarších dob až po současnost nejen na Závišínském, ale i Hvožďanském a Vacíkovském potoce.

Klapáčů tu nebylo zrovna málo, rovných čtrnáct včetně blatenského Scheinherrova u rybníka Pustý. Ocitnete se ve vacíkovském Siminově mlýně, u Sadílků v Roželově, v Zíbově mlýně ve Hvožďanech, ve třech, původně Kůrkovských mlýnech v Jamkách, další v Tisově a Újezdci. A to jsme již u Závišína, kde klapaly také tři: v Hutích, Alšův a tzv. Lopatárna. Pak už je to jen skok do Bezdědovic, Hodáně a Blatné. A když už jsme se dostali do města protkaného bohatou historií, kde dlouhá léta voněly růže, bylo by škoda ho tak rychle opustit. Takže kniha nás zavede i do mlýna Ježkova, Červeného, Podškolského, Jeklíku a i dvou klapáčů na Lapači, které patřily k Blatné.  

Kniha představuje nejen mlýny, ale i vesničky, kterými potoky protékají, jejich historii a zajímavosti. Jak zde život plynul vám přiblíží množství dobových i současných fotografií, ale i barevná obrazová příloha. Autorka jako vždy čerpala nejen z archivních dokumentů, ale připojila i vzpomínky pamětníků.

Kniha je v pevné vazbě, má 287 stran. Její cena je  280 Kč. Mohu ji zaslat na dobírku (poštovné cca 120 Kč) nebo při převodu předem na účet za obyčejné poštovné (50-70 Kč dle váhy balíčku). Kniha je již vyprodaná.

 

Zpívající řeka od Smetiprachu po Zvíkov

Jaroslava Pixová
 

Zpívající řeka od Smetiprachu po Zvíkov je název nové knihy popisující úsek staré Otavy před jejím soutokem s Vltavou tak, jak ještě vypadal před jeho zatopením Orlickou přehradou. Autorka Jaroslava Pixová se velmi podrobně zabývá všemi osadami, samotami, mlýny, penziony a přívozy, které zde stávaly. Zabíhá i do Štědronína, Plazů a Zvíkovského Podhradí, které sice voda nepohltila, ale staly se velmi důležitými a vyhledávanými letovisky. Hned na začátku se autorka vrací k tzv. Cajsce, chatám kolem držovské strouhy, Smetiprachu, ale pak už nás čeká mlýn a papírna na Jistci, přívoz, kdysi i rybárna a rušný život na dvou známých penzionech. A kdo vyhraje spor o právo převážet pod Dědovicemi: Urych nebo Novák z Cukav? Víte, která byla samota U Vlka a jak vypadala? Protější Hájovna Petříkov taky nebyla vždycky hájovnou. A to jsme na Štědroníně, osadě plavců, kde vyrostly dva penziony a letní hosté si zde podávali ruce. Nejstarší a největší je zde statek Štědronských, kterému konkuruje statek na výběžku zvaném Mošovice. Protilehlá Svatá Anna dominuje svým kostelíkem a u řeky hospodaří a převáží tzv. Makas. O posledním přívozu naproti Zvíkovu U Smrtů – o tom by dalo vyprávět! A což teprve Zvíkov, jeho zaniklé městečko Podhrad a nově založené Zvíkovské Podhradí se všemi hospůdkami a slavnými penziony!

Tehdejší rušný život u řeky a jedinečnou atmosféru dokresluje i vypravování lidí, kteří na tato místa i časy velmi rádi vzpomínají, ale také množství dobových fotografií. Součástí je barevná obrazová příloha.

Kniha je v pevné vazbě na křídovém papíře, má 350 stran a její doporučená maloobchodní cena je 319 Kč. Knihu je možné zakoupit v knihkupectvích v Písku, Strakonicích, Prachaticích, Vodňanech, Kanzelsbergeru v Českých Budějovicích, Táboře. Mohu také zaslat poštou na dobírku (cca 120 Kč poštovné nebo při platbě předem na účet poštovné 50-60 Kč dle váhy balíčku). Pro tyto zákazníky pak poskytuji slevu - cena knihy je 280 Kč.

 

 

 

 

 

Zámečky a tvrze jižních Čech 2 aneb Jak se na nich žije dnes

Jaroslava Pixová
 
Druhý díl knihy o zámečcích zachycuje historii devíti památkových objektů na Písecku až do současnosti. Jedná se o pět zámečků bývalého drhovelského panství v Drhovli, Čížové, Kožlí u Čížové, Vráži a Brlohu. Připojen je i Červený Újezdec u Vlastce, Horosedly, hospodářský dvůr v Sochovicích a zámek v Zaužanech, který též býval do roku 1960 součástí Písecka.
Mimo té nejstarší historie se autorka zaměřila na majitele z let první republiky, jejich osudy po roce 1948, stejně jako osudy zámečků v dobách sociaismu a následně po roce 1990, kdy je buď znovu získali původní vlastníci, nebo je koupili noví majitelé z lásky k historii. Pevná vazba, křídový papír, 289 stran, množství historických fotografií a barevná obrazová příloha. Doporučená maloobchodní cena je 319 Kč. Mohu též zaslat na dobírku nebo při platně předem na účet za snížené poštovné. Těmto zákazníkům poskytuji slevu - 270 Kč + poštovné.
 
 

Za osudy klapajících perliček 

Jaroslava Pixová
 
V září 2017 vyšla v nakladatelství Blanice nová kniha s názvem Za osudy klapajících perliček autorky Jaroslavy Pixové, která se tématem opět vrací k historii mlýnů. Tentokrát to budou příběhy jednotlivých zajímavých mlýnů, takových mlýnských perliček rozesetých po Strakonicku, Prachaticku, Písecku i Petrovicku u Sedlčan. Vyprávění začne u unikátního středověkého mlýna v Hoslovicích a bude pokračovat v nedalekých Česticích u Volyně, kde se podíváme do Trojanova mlýna i sousedního puchru, kde se zpracovával kámen. I k nim se váží velmi zajímavé životní příběhy. Cesta nás zavede ještě dále k šumavským hvozdům i starobylé Dobrši, pod kterou se nacházejí také dva mlýny – Strnadův a Pravdův. K tomu prvnímu se váže legenda o knížeti Oldřichovi a zrodu Dobrše i rodu Koců z Dobrše, k druhému legendární generál Rudolf Gajda. A pokročíme ještě dál – až na samotnou Šumavu do Kovářova mlýna ve Stachách, kde se setkáme s mnohými osobnostmi. Prachaticko pak opustíme u Bělečského mlýna, který v minulosti skýtal i hostinské služby.
Pak už se obrátíme k severu a podíváme se do ukrytého Kabelíkova mlýna se sgrafity u Sedlice, pohádkového v Srlíně, s renesančními kachlemi v Prachově u Veselíčka, zpívajícího v Dolních Nerestcích a muzea mlynářství, zemědělství a pekařství v Božeticích u Milevska. A pokročíme ještě více na sever do romantické krajiny Petrovicka s mnohými roubenkami. A tam najdeme přímo unikáty: roubený Křížkův mlýn, další se staročeským složením v Brodě, barokní Radášův u Týnčan a mlýn sekerníka Františka Mikyšky v Kojetíně u Petrovic. Celkem je jich šestnáct, a to je na jednu knížku opravdu dost, protože osudy, které tyto mlýny skrývají, jsou opravdu jedinečné.
Kniha má 352 stran, je na křídovm papíře s množstvím historickýc fotografií a bohatou barevnou obrazovou přílohou. Všechny tyto mlýny namaloval malíř Valentin Horba a tyto obrázky jsou také v obrazové příloze. Doporučená maloobchodní cena knihy je 319 Kč.Je možné zaslat na dobírku (poštovné cca 120 Kč) a nebo platbou předem na účet,kdy je pak poštovné poloviční. V tomto případě poskytuji sníženou cenu 270 Kč.

 

 

Putim v proměnách času

Výpravnou knihu Putim v proměnách času nechala vydat Obec Putim v roce 2008. O text a výběr historických fotografií se postarala Jaroslava Pixová, kronikářka obce. Kniha je jakýmsi průvodcem po bohaté historii této starobylé obce, založené v 11. století. Společně s barevnými fotografiemi putimských panoramat a zákoutí fotografa Jana Vávry tvoří pro čtenáře velmi poutavou procházku časem po této jihočeské vesnici.

Na břehu Blanice... 

         

Trilogii Jaroslavy Pixové s názvem Na břehu Blanice vydalo nakladatelství Kalina. První díl v roce 2010, druhý s podtitulem Vodňansko v roce 2011 a třetí, kde dojdeme až k šumavskému prameni na podzim roku 2012. Knihy vypravují o osudech mlýnů na této řece a jejich historii.

Autorka o své trilogii: "Když se ohlédnu zpět a vzpomenu na to mé putování po Blanici a hlavně jejich mlýnech, musím říct, že bylo velice příjemné a objevné. Poznala jsem spoustu krásných a romantických míst, vesniček a mnoho zajímavých a vstřícných lidí. Začínala jsem proti proudu od Putimi hlavně z toho důvodu, že tady žiji a nejbližší okolí důvěrně znám. Místní znalost je vždycky důležitá a lépe se pak všechno popisuje. K těm vzdálenějším a méně známým místům jsem se musela stejně vracet několikrát, protože komunikace s pamětníky bývá tak trochu na etapy, takže jsem zase ty samoty, vesničky či města poznala důkladněji. A mnohé jsem si velmi oblíbila. Například malou vesničku Blanici u Bavorova, která je opředena mnohými pověstmi, stojí tu jeden ze šesti nejstarších kostelů v Čechách dle legendy založený sv. Vojtěchem a chalupy jsou tady stejné jako téměř před sto lety. Podobně na mě zapůsobila vesnička Výrov u Husince. Ta zase stojí na kopci, takže je tu nádherný výhled do okolí, na malé návsi hlídá rybníček hastrman a krásná úvozová cesta zavede do luk s ještě krásnější vyhlídkou do kraje. Tam jsem si připadala jako v ráji. Prachaticko je vůbec krásné, už je to Šumava a všechno je takové méně dotčené civilizací.

Pro mne bylo navíc zajímavé osudem sudetských Němců, po válce odsunutých. Tehdy se tu zásadně změnil život. Ten z některých vesnic zmizel úplně včetně všech domů. Zbyla tu jen holá pláň. Ale zmizelo tady také spousta mlýnů i v těch obcích, které dosud stojí. Ty objekty, které nebyly obydleny novými osídlenci, se zkrátka nemilosrdně zbouraly. Proto počet mlýnů, které jsem popisovala, stále narůstal, objevovala jsem ve vodních knihách mlýny, o kterých jsem netušila, že někdy existovaly. V pohraničních vesnicích kolem Blanice  - Záblatí, Zbytinách a Spálenci byly rovnou po třech. To je hned devět zaniklých mlýnů. Pokud to shrnu, na zhruba 93 km dlouhém toku Blanice bylo 49 mlýnů, z toho 15 je již zaniklých. Snad se mi tedy v trilogii Na břehu Blanice podařilo zachytit jejich osudy, aby tak úplně nezapadly v běhu času."

K dispozici jsou již všechny tři díly: první Na břehu Blanice ( od Putimi po Milenovice) , druhý s podtitulem Vodňansko a třetí k šumavskému prameni (od Svinětic až k prameni Blanice). Možno je objednat i zde na stránkách nakladatelství Blanice. Doporučená maloobchodní cena je za 1. díl je 249 Kč, za 2. díl 279 Kč a za 3. díl 299 Kč.Snížená cena při objednání na tomto webu je za 1. díl  200 Kč + dobírkové poštovné, cena 2. a 3. dílu je 250 Kč + dobírkové poštovné.

Stará Portyč a Pražské předměstí

Vzpomínky na starou Portyč

Prácheňské nakladatelství vydalo v červnu 2013 knihu, která jistě potěší mnohé pamětníky. Nese název Stará Portyč a Pražské předměstí a její autorkou je Jaroslava Pixová. Dle názvu je již zřejmé, že jde především o vyprávění o zaniklé písecké čtvrti Portyč, na kterou Písečané vzpomínají s láskou a nostalgií. Nízké domky se zahrádkami, které lemovaly levý břeh Otavy, měly své nezaměnitelné kouzlo. Navíc život zde plynul tak trochu jinak, než v centru města, podobal se spíše venkovskému stylu. Žili tu zemědělci, dělníci a živnostníci. Domky se podobaly těm vesnickým, projížděly tu povozy tažené kravami či koňmi, které přivážely skrovnou úrodu z malých kousků políček a luk. Před domy se večer sedávalo a debatovalo, někdy také zpívalo. Byly tu hostince, hokynářství, řeznictví, holičství a mnoho dalších služeb, takže nebylo třeba chodit do centra města. Tam místní zamířili jen v neděli do kostela, nebo na občasný nákup oblečení.

Publikace mimo jiné také popisuje, jak vypadalo nejstarší osídlení levého břehu Otavy a jak se postupně přetvářelo až do dnešních dnů. Připojené vypravování pamětníků pak dokresluje život a atmosféru v této části města. Kniha je již vyprodaná.

 

Stará Otava mezi Strakonicemi a Pískem

 

V říjnu letošního roku 2013 vyšla kniha nakladatelství Blanice s názvem Stará Otava mezi Strakonicemi a Pískem autorů Jiřího Fröhlicha a Jaroslavy Pixové. V jednotlivých kapitolách se autoři vydávají na pouť historií ve vztahu k řece Otavě, především ve Strakonicích spjatých s rodem Bavorů a maltézským řádem. Navštívili ve středověku založené vesnice Slaník, Štěkeň, Přeborovice Sudoměř, Kestřany, Lhotu a Zátaví. A putování po 28 km dlouhém úseku zakončili v bývalém královském městě Písku. Hned na začátku se ohlédli do pravěku a raného středověku po osídlení kolem této části řeky. Zastavili se u starých mostů, přívozů i brodů, které již mnohdy neexistují či mají zcela jinou podobu. Vrátili se do doby, kdy se rýžovalo zlato a provozovala voroplavba. Vzpomenuli i na ničivé povodně a upozornili na zajímavá místa opředená pověstmi i romantická zákoutí řeky. Nedílnou součástí jsou samozřejmě mlýny, pro něž byla voda nezbytným a nejlevnějším zdrojem energie pro pohon strojů. Je zde popsána historie celkem sedmnácti mlýnů, z nichž je již devět zaniklých,což je větší polovina. Proto je dobré si jejich existenci i historii připomenout. Kniha navazuje na předchozí s názvem Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem autora Jiřího Fröhlicha, vydaná v roce 2000 a v doplněném vydání v roce 2012. Poděkování za podporu při vydání knihy patří Městu Strakonice, obcím Kestřany a Čejetice.

Knihu je již vyprodaná.

 

Mlýny na Zlatém potoce

Po úspěšné trilogii o historii mlýnů na řece Blanici se autorka Jaroslava Pixová vypravila ke břehům Zlatého potoka – nejdelšího přítoku Blanice. A věřte nevěřte, na jeho toku dlouhém 35,5 kilometru, objevila patnáct mlýnů. A tak vznikla kniha s názvem Mlýny na Zlatém potoce, v níž se mohou čtenáři dozvědět osudy a příběhy jednotlivých mlynářských rodin od nejstarší historie až do dnešních dnů. Jsou tu popisovány i vesničky, kterými Zlatý potok protéká, jejich zajímavosti, ale také události poválečných let v pohraničí. Autorka si odskočila i do Netolic do Kulišova mlýna, kde v 50. letech 20. století našlo práci i několik mlynářů od Zlatého potoka. Jaroslava Pixová čerpala z archivních materiálů, ale hlavně z vypravování pamětníků. Kniha je doplněna mnoha dobovými fotografiemi a na konci barevnou přílohou se snímky mlýnů ze současnosti a památkami lidové architektury v jednotlivých vesnicích. Poděkování za podporu při vydání knihy patří městu Netolice a obcím Chroboly, Mičovice a Hracholusky. 

Doporučená maloobchodní cena je 269 Kč. Knihu je možné si objednat přímo na adrese: jpixova@seznam.cz, v tomto případě platí snížená cena 220 Kč + poštovné, kniha má 182 stran textu.

                                                                     

  Tam, kde zpívala řeka aneb Čarovná léta kolem Smetiprachu

Tato kniha popisuje oblast asi šest kilometrů za Pískem v údolí Otavy pod vesnicemi Vojníkovem a Vrcovicemi na pravém břehu dnes zvanou Cajska a také levý břeh pod Topělcem a Borečnicí, kde stávalo pět mlýnů, dva přívozy a jedna samota. Jednalo se o mlýn Panský, Herinkův, Topinkův, Tlučkův a Smetiprach, Hesounův přívoz a restauraci a další přívozu Vrbů pod Borečnicí. Jediným stavením, které tu zůstalo je samota zvaná Kavkovna na pravém břehu. Bohužel, všechny usedlosti, mimo zmíněné samoty zvaná Kavkovna, byly zbourány  v roce 1960 kvůli stavbě Orlické přehrady. Autorka si také všímá rušného života letních hostů, z nichž mnozí bývali z řad umělců – herců, režisérů i hudebníků, ale i chatařů, trempů, vodáků i Sokolů. Kniha popisuje život v této rušné oblasti dle vypravování pamětníků i dle archivních dokumentů. Je doplněna mnoha dobovými fotografiemi. Poděkování za podporu při vydání knihy patří obcím Čížová a Vojníkov. Kniha je v pevné vazbě a má 171 stran. Kniha je již vyprodaná.

                                                                                   

Jaroslava Pixová

Jak se žilo v Písku u Svatého Václava

Kniha pojednává o Václavském předměstí, nejstarší části Písku, od jeho nejstarší historie až po 20. století. Autorka popisuje, jak se postupně tato kdysi rýžovnická osada pomalu rozrůstala. Jsou zde zachyceny příběhy obyvatel v jednotlivých domech, které autorka čerpala hlavně z vypravování pamětníků. Můžeme se tak dočíst o pískařích, převoznících, místních zahradnictvích, papírně, pastoušce, továrně na výrobu dřevěné obuvi, ale také o obchodech a hospodách, kterých tu nebylo málo. Jedné z nich, která stála hned u koupaliště na břehu řeky Otavy, se přezdívalo písecký Barrandov. Pamětníci také rádi vzpomenuli jak prolézali václavské skály a také na klukovské bitky mezi Václaváky a Portyčáky – příslušníky další písecké čtvrti. Není také bez zajímavosti, že na Václavském předměstí nalezneme Václavské náměstí a také kostel sv. Václava, nejstarší v Písku, který oplývá unikátními freskami.

Publikace je v pevné vazbě, má 296 stran, obrazovou přílohu a doporučená maloobchodní cena 309 Kč. Možno zaslat na dobírku a objednat na adrese jpixova@seznam.cz. Pro tyto zákazníky platí snížená cena 250 Kč.

Jiří Fröhlich

Královské město Písek z pohledu archeologa

Blanice, 2015

 

V útlé knížce se archeolog Jiří Fröhlich zaměřil na všechny historické zajímavosti kdysi královského města Písku, se kterými se setkal při svých celoživotních archeologických výzkumech. Této odborné činnosti se věnoval už od svých dvanácti let, od roku 1958. Jeho profesí se pak archeologie stala od roku 1980, kdy začal pracovat v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích a o deset let později přesídlil do Prácheňského muzea v Písku, kde se v roce 1996 stal vedoucím archeologického oddělení.

Město Písek je mu velmi blízké i proto, že se zde narodil a cítí se být patriotem. Nápad na napsání této knížky, na rozdíl od jiných, vznikl náhle a byl také relativně rychle realizován. Čtenářům Jiří Fröhlich nabízí ve dvaceti kapitolách vyprávění jak vznikalo město Písek, královský hrad i počátky kostela sv. Václava. Bez zajímavosti není ani městský hřbitov u farního kostela vzniklý hned po založení města, kde se dle archeologického průzkumu pohřbívalo už ve střední a mladší době bronzové. Zanikl v 16 století. Autor také nastiňuje jakých rozměrů původně dosahoval dominikánský klášter a co se ukrývá v podzemní kryptě. Čtenáře bude jistě zajímat i to, zda-li se v městě nacházejí podzemní chodby, kam se v minulosti odkládal odpad, o ukládání obětin v domech jako ochranou před zlými silami, kde všude stála v Písku popraviště, kteří nebožtíci se pohřbívali mimo hřbitov, co symbolizují dva delfíni na renesančním portálu kostela Nejsvětější Trojice a o nalezení hrobu se znaky vampyrismu. Témat se v knize nabízí mnohem více: poklady, zlato, hrnčíři, dlaždice a kamnové kachle, signované střešní krytiny, první písecké hromosvody, dýmky a vojenská střelnice. Každý ze čtenářů si zde jistě najde to své. 

Kniha je v pevné vazbě, má 80 stran, maloobchodní doporučená cena je 150 Kč + poštovné. Možno objednat na adrese jpixova@seznam.cz. Pro  tyto zákazníky platí snížená cena 120 Kč.

Jaroslav Knotek, Jaroslava Pixová

Paměti mlynáře aneb Z rodného Tábora do píseckých mlýnů

Blanice 2016

Tématem publikace jsou vzpomínky Jaroslava Knotka, narozeného v roce 1901 v Táboře, později vyučeného mlynáře, jenž zbytek života strávil ve čtyřech píseckých mlýnech. Prostřednictvím jeho autentických vzpomínek čtenářům před očima vyvstane starý Tábor i s jeho uličkami, přiblíží život chudé rodiny, klukovské hrátky, pestré učitelské nátury i tvrdá léta v učení. Jeho zážitky ze čtyř píseckých mlýnů jsou pak neméně zajímavé.

Tyto sepsané vzpomínky Jaroslava Knotka jsou cenným dokumentem doby první poloviny 20. století. I když podle názvu se zdá, že se tu jedná čistě o mlynářskou tématiku, jde tu především o ukázku tehdejšího života chudé rodiny, která se musela tvrdě protloukat životem, snahu mladého muže o společenské uplatnění a obzvláště zajímavou kapitolou jsou vztahy lidí za druhé světové války. Je to velmi čtivá kniha.

Kniha je doplněna dobovými fotografiemi starého Tábora i Písku a barevnou obrazovou přílohou. Je v pevné vazbě a má 188 stran. Její doporučená maloobchodní cena je 279 Kč. Je možné také zaslat za sníženou cen 230 Kč + poštovné. Dobírkové poštovné je nyní kolem 120 Kč, mohu poslat i jako obyčejné poštovné za 70 Kč po předchozím uhrazení příslušné částky na účet. 

  

 

Zámečky a tvrze jižních Čech aneb Jak se na nich žije dnes

Jaroslava Pixová
 
Blanice 2016
 

Svoji desátou knihu autorka tentokrát zaměřila na osudy některých zámečků a tvrzí v jižních Čechách. Popisuje zde nejen historii, ale i současnost devíti historických objektů – zámků v Česticích, Dobrši, Dubu u Prachatic, Tažovicích a tvrzích v Doubravici, Drslavicích, Kalenicích, Ohrazenicích a unikátního souboru tvrzí i zámku v Kestřanech. Šest z nich se nachází na Strakonicku. Jak již podtitul napovídá, v knize se čtenáři dozví, jak se na zámku či tvrzi žije v současnosti a s jakými potížemi se majitelé těchto objektů potýkají při jejich zvelebování. První autorčina návštěva u těchto majitelů byla asi v r. 2007 a poslední v r. 2015, takže je zde vidět, jak pokračovaly práce i jak se eventuelně měnily záměry na využití objektů.

Autorka se soustředila na ty památky, které jsou v současnosti v rukou nových či staronových majitelů, kteří je získali buď v restituci jako rodový majetek, nebo je koupili z lásky k historii. Teď se o ně starají, opravují je, potýkají se s nejrůznějšími nesnázemi týkajícími se stavebního, finančního, někdy až existenčního charakteru, přebývají v drsných podmínkách studených historických staveb a doufají, že to, co nestihnou udělat oni, dodělají snad jejich děti a vnuci. Musí to být obrovská vášeň a zaujetí pro takové konání, aby vlastně pro nás všechny obnovili další cenné historické památky a uvedli je do původního stavu i života. 

Kniha je v pevné vazbě na křídovém papíře s množstvím historických i současých fotografií, barevná obrazová příloha, cca 300 stran. 

Doporučená maloobchodní cena 319 Kč. Při zaslání na dobírku nebo při platbě na účet předem platí pro tyto zákazníky snížená cena 280 Kč.